Årets skidåkning i Romme

Under veckan som gått har vi varit i Romme och åkt skidor. Vi var ju där några dagar förra året också och tyckte det var kul och effektiv skitåkning och en helt ok resa från oss – som ju har långt till de flesta vettiga backar. Vi hade planerat att köra nästan enda fram på lördagen, och hade bokat ett hotellrum i Örebro, knappt tre timmar från Romme, för att fortsätta sista biten söndag morgon och sen åka skidor hela söndagen. Men veckan innan blev vi båda dåliga i influensa, och det såg rätt mörkt ut för oss. På fredagen var vi lite bättre, men inte helt bra. Vi försökte flytta hela resan några dagar, men rummet i Romme gick inte att boka om. Vi gjorde en snabb omplanering och bestämde att vi istället kör upp på söndagen, och kör hela vägen fram. Vi hade ju vårt rum där söndag till torsdag. Vi flyttade våra liftkort från söndagen till fredagen, och bokade ett hotellrum inne i Borlänge torsdag till fredag. På så sätt fick vi lika många skiddagar, men förskjutet med en dag så vi skulle hinna bli lite friskare. Vi var hyfsat ok när vi åkte på söndagen, och tillräckligt bra för att kunna åka skidor några timmar på måndagen, skönt det!

Måndagen och tisdagen var vädret halvbra. Det var väldigt dimmigt och dålig sikt, men backarna var riktigt bra. Vi orkade inte riktigt åka heldagar, men det blev ändå en hel del åkt. På onsdagen regnade det. Vi har bra skidkläder, så vi gav oss ändå ut direkt när liftarna öppnade. Uppe på berget insåg vi att det var minusgrader där så regnet var underkylt och backarna var stenhårt isiga med regn på. Vi åkte ett par åk, men bestämde oss sen för att ta en vilodag. Istället åkte vi in till Falun och tillbringade dagen på Dalarnas Museum och gjorde lite annan sightseeing. Torsdagen och fredagen däremot blev toppenfina skiddagar, med fint väder och trevliga backar.

Vi började med några snälla blå backar, bland annat vår favorit från förra året, Prästslingan. Ganska snart hade vi skidåkningen i benen och övergick till röda backar, för att sen även åka svarta backar. Jag hittade en ny favoritbacke, Älgkyssen. Den börjar svart, men övergår sen till en lång och väldigt trevlig röd backe inne i skogen. Den var lite knepig att hitta och därför var det väldigt lite folk i den. Den blev inte heller särskilt uppkörd under eftermiddagarna. Andra nya favoriter var Sydhanget och Brömses. Särskilt Sydhanget var väldigt trevlig när solen kom fram och man hade fin skidåkning i sol hela vägen ner. Romme har backar i alla vädersträck, inne i skog och lite bredare backar i öppet landskap. Det går alltid att hitta något bra. Vi lärde oss också vilka backar som var bra att åka direkt på morgonen, innan de blev uppkörda, och vilka som klarade sig bättre under dagen.

Redan första dagen köpte jag ett par nya tofflor i shopen. Jag har länge gnällt över att jag fryser om fötterna när jag sitter hemma och jobbar, och nu insåg jag att det dessutom skulle vara praktiskt att ha inne på hotellet, för att slippa gå runt i vinterskor. Dessutom tycker jag att de var fina! Inne i Falun lyckades jag hitta en jättefin yllekjol till halva priset. Jag tyckte att det räckte som shopping, men på torsdagen upptäckte jag en spricka i hjälmen. Det kändes inte ok att fortsätta åka med den, så jag kollade vad som fanns i skidshopen. Och jag hade verkligen tur! Det fanns en scotthjälm med MIPS i samma färg som min skidjacka – och även den var rejält nedsatt, nästan halva priset.

Sist vi var i Romme bodde vi en liten bit bort. I år hade vi lyckats boka ett rum för två personer på skilodgen. Det var verkligen praktiskt att bo på anläggningen, vi var bland de första upp med liftarna nästan alla morgnar. Skidorna kunde vi ha i ett skidrum, och inne på rummet hade vi ett eget torkskåp så vi hade varma och torra kläder varje morgon. Två dagar åt vi kvällsbuffé på hotellet också. På måndagen var det amerikansk buffé som vi tyckte var jättebra. På tisdagen var det en mexikansk buffé som också var bra, men kanske snäppet under den amerikanska. På onsdagen åt vi indiskt inne i Falun och valde att bara dela en macka i baren till kvällsmat. På torsdagen var vi ju tvungna att checka ut från skilodgen och flytta över till ett rum på Best Western Gustaf Wasa inne i Borlänge. Den kvällen hade vi bokat bord på Blackstone, en restaurang som serverar kött på het lavasten – en favorit för mig! Vi var riktigt nöjda med det hotellet med – Ulrik uppskattade frukosten mycket och jag uppskattade den bra duschen. Jag var inte alls nöjd med den på andra rummet, den var vass och obekväm. Här var det en sån där dusch som man blir jätteblöt av, utan att strålarna är hårda. Helt perfekt, och dessutom lätt att få rätt temperatur. Som en bra hotelldusch ska vara! (Jag hade över 45 hotellnätter förra året, skolorna oräknade, så jag har provat en del. Jag är ingen frukostmänniska, så jag dömer nog rummen mer efter duschen än frukosten 😀 )

På fredagen åkte vi skidor fram till klockan 13 ungefär. Därefter åt vi en snabb lunch och packade in oss i bilen. Vi var inställda på att ta in på hotell på vägen hem, men när vi insåg att vi skulle kunna vara hemma vid 22 om vi körde utan några andra stopp än för att byta förare regelbundet så bestämde vi oss för att köra hela vägen. Det är alltid skönt att komma hem till djuren och sin egen säng. På det hela blev det en väldigt lyckad skidresa. Nu packar jag undan skidorna för säsongen, men Ulrik får packa om. Om knappt två veckor drar han iväg på en skidresa till Nordmakedonien.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *